Система Фреш для нагріву ГВП
Перша станція проточного нагріву IDM була виготовлена на заводі в Австрії ще в 1987 році. Можна вважати IDM по праву першопрохідцем в напрямку проточного нагріву води і компанією, яка вивела цю технологію в маси.
Зростання популярності станцій проточного нагріву почалося з ростом популярності теплових насосів.
Не завжди разом з тепловим насосом можна використовувати бойлер непрямого нагріву. Це пов'язано з тим, що тепловий насос – це низькотемпературне джерело тепла, а теплообмінник у бойлерів непрямого нагріву має обмежену поверхню, якої часто не достатньо для того, щоб передати побутовій воді все тепло, яке виробляє тепловий насос.
Особливо це актуально з тепловими насосами великих потужностей. Адже чим більше потужність обладнання, тим більша площа змійовика повинна бути у бойлера непрямого нагріву. І коли мова йде про теплові насоси з тепловою потужністю понад 20 кВт, наприклад, SW Twin 26, то навіть площа вбудованого теплообмінника спеціального теплонасосного бойлера AQA 500 буде на межі. Використовувати подібний бойлер з тепловими насосами лінійки Twin можна лише програмно встановивши потужність на один рівень (50%) при роботі на ГВП.
Сама по собі станція проточного нагріву складається з наступних компонентів:
- пластинчастий теплообмінник з нержавіючої сталі, паяний нержавіючої сталлю (НЕ міддю), що відповідає найвимогливішим європейським санітарним нормам;
- циркуляційний насос із зовнішнім PWM керуванням;
- реле протоки;
- запірні і балансувальні вентилі;
- корпус, який виконує теплоізоляційну і естетичну роль;
- датчик температури води на виході тощо.
Додатково станція проточного нагріву може комплектуватися групою циркуляції гарячої води, контролером для управління продуктивністю (необхідний, якщо станція не використовується в парі з тепловим насосом IDM), тепловим лічильником ГВП.
Станція проточного нагріву, може використовуватися як в комплекті з буферними ємкостями IDM, так і з універсальними – Гігіенік для опалення та ГВП, а також зі звичайними теплоакумуляторами будь-якого виробника.
Як джерело тепла може використовуватися будь-який тепловий насос IDM, а також тепловий насос іншого виробника, твердопаливний, електро- або газовий котел або їх довільна комбінація.
Якщо використовується тепловий насос IDM, то управління процесом приготування гарячої води здійснюється контролером теплового насоса. В іншому випадку необхідний контролер UVR 61-3 HEP.
Принцип роботи станції проточного нагріву гарячої води (Fresh).
При появі потоку води через реле протоки B1 (відкривається кран в будинку або відбувається циркуляція гарячої води, що вимагає підігріву) контролером теплового насоса або контролером UVR 61-3 HEP запускається циркуляційний насос М22, який прокачує технічну нагріту воду з верхньої частини буферної ємності через теплообмінник і скидає в нижню частину ємності.
Таким чином проходить протитоком технічна вода, нагріває холодну водопровідну воду до потрібно температури, встановленої в настройках, за один прохід.
Якщо забір гарячої води маленький, продуктивність циркуляційного насоса М22 буде зменшена, якщо протока збільшитися (відкривається відразу кілька кранів в будинку), продуктивність насоса збільшується, що підвищує продуктивність станції.
За допомогою постійного регулювання потужністю циркуляційного насоса досягається нагрів побутової води до заданої температури (відстежується температурним датчиком В42) навіть при постійно змінюваній витраті гарячої води в будинку.
При цьому технічна вода з верхньої частини теплоакумулятора віддає максимальну кількість тепла водопровідній побутовій воді і надходить вниз ємності з дуже низькою температурою. Завдяки цьому надмірне перемішування технічної води в ємності відсутнє, і зберігається температурне розшарування з вихолоджуванням від низу до верху. Це дозволяє отримати за один раз в 1,5-2 рази більше готової нагрітої води ніж з бойлера непрямого нагріву.
Розвиток мікроорганізмів
У разі використання бойлерів непрямого нагріву з тепловими насосами побутова вода нагрівається і зберігатися при температурах, сприятливих для розвитку мікроорганізмів, таких як легіонелла, бо тепловий насос – це низькотемпературне джерело теплової енергії.
Згідно з даними про легіонеллу з Вікіпедії:
- Вище 70°C – Legionella гине майже миттєво.
- При 60°C – 90% гине протягом 2 хвилин.
- При 50°C – 90% гине протягом 80-124 хвилин, в залежності від штаму.
- 48-50°C – може виживати, але не розмножуватися.
- 32-42°C – ідеальний діапазон температур для росту.
- 25-45°C – діапазон температур, де відбувається зростання.
- Нижче 20°C – може виживати, але в стані спокою, навіть нижча за температуру замерзання.
Тому необхідно передбачати періодичний нагрів побутової води до температур близько 70°C, особливо у випадку тривалого забору і поновлення води в бойлері.
При використанні станції проточного нагріву і теплоакумулятора, проблем з розвитком небезпечних для людини мікроорганізмів немає, так як в теплоакумуляторі зберігатися технічна (опалювальна) вода, а побутова вода нагрівається проточним способом і відразу ж іде на споживання.